Rynek artykułów kosmetycznych w Polsce wzrósł o 5,7% w 2016 roku

Więcej informacji na ten temat znajduje się w raporcie PMR:

Detaliczny rynek artykułów kosmetycznych o wartości prawie 22 mld zł na koniec 2016 roku, jest rynkiem wyjątkowym – od lat stabilnie rośnie pomimo zmian w jego strukturze. Co więcej, także prognozy dla tego rynku są optymistyczne, jak pokazują dane zawarte w raporcie PMR zatytułowanym „Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022”.

 

Polski rynek artykułów kosmetycznych jest rynkiem dojrzałym, na którym działa wielu graczy zagranicznych i polskich, oferujących różnorodne formaty. Pomimo powolnej konsolidacji i wysokiego nasycenia rynku szczególnie w dużych miastach, jest to wciąż rynek perspektywiczny. Czynnikami pozytywnymi są poprawiającą się sytuacja materialna Polaków, czy zmiany w przyzwyczajeniach, co do częstszego używania kosmetyków, czy używania kosmetyków naturalnych zwłaszcza ze średniej i wyższej półki cenowej.

Na przestrzeni lat zmieniał się nie tylko rynek (struktura, udziały, gracze), ale również podejście konsumenta. Obecnie Polacy mają coraz szerszą wiedzę na temat własnych potrzeb oraz oferowanych im produktów, są coraz bardziej świadomymi konsumentami. Chętnie próbują nowości i nie rezygnują z drobnej przyjemności, jaką są kosmetyki.

Cena przestała być podstawowym kryterium wyboru produktu. W zamian więcej konsumentów zaczęło zwracać uwagę na jakość czy skuteczność produktów. Cena nie jest jednak całkiem bez znaczenia i polski konsument chętnie korzysta z oferowanych promocji.

 

 

Warto też zwrócić uwagę na rynek pod względem jego kanałów dystrybucji. Po dynamicznym wzroście drogerii w latach 2011-2014 ostatnie dwa lata przyniosły spadek liczby otwarć nowych sklepów. Analizując ekspansję dużych graczy widać, że rynek kosmetyczny w największych miastach jest bliski nasyceniu, ponieważ sieci bardziej skupiły się na mniejszych miejscowościach. Dodatkowo trzeba wspomnieć o sieciach franczyzowych czy mniejszych sieciach drogerii, z których część znalazła się w dużych problemach lub znikła z rynku w ostatnich latach.

Co więcej, w ostatnim czasie dyskonty stały się niezwykle istotnym graczem na rynku kosmetycznym. Można nawet stwierdzić, że są one w tym momencie drugim najsilniejszym graczem po Rossmanie, który intensywnie umacnia swoją pozycję wśród dystrybutorów kosmetyków. W przypadku sieci dyskontowych, takich jak Lidl czy Biedronka, zdecydowanie dużym ułatwieniem w dotarciu do klienta jest ich już dość mocno rozbudowana sieć sprzedaży. Sieci te bardzo mocno postawiły na rozwój asortymentu kosmetycznego, zarówno pod marką własną jak i poszerzając półki dla kosmetyków markowych.

Rynek jest zdominowany przez zagraniczne sieci drogerii, na czele z firmą Rossmann, której udział sięga ponad 20%, podczas gdy 10 największych detalistów odpowiada za 50% rynku. Mimo to, perspektywa dla rynku jest korzystna, bo Polacy wciąż wydają na kosmetyki mniej od swoich zachodnich sąsiadów.

Rynek więc będzie rósł dzięki dwóm czynnikom. Po pierwsze dzięki większym wydatkom konsumentów, a po drugie przez wypadanie z rynku najsłabiej radzących sobie sieci. Warto też zwrócić uwagę, że wśród reprezentantów dużych sieci coraz częściej słychać o możliwości rozwoju poprzez przejęcia.

 


Więcej informacji na ten temat znajduje się w raporcie PMR:
Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022